Опера Во Париз Од Империјата до Комуната

Опера Во Париз Од Империјата до Комуната

DEN 2720.00

Обновено

Во магацинот.

Француските сценски музички студии од деветнаесеттиот век процветаа во последната деценија, охрабрувајќи ги новите продукции на делата од деветнаесеттиот век да го заземат своето место во модерниот репертоар. Сепак, ова се фокусираше на дела произведени исклучиво За Париската Опера на сметка на огромниот опсег на други видови сценска музика. Оваа книга се обидува повторно да воведе голем број норми во проучувањето на сценската музика Во Париз и Да го признае Париз како увозник и извозник на опера, фокусирајќи се на музиката на нејзините најблиски соседи, државите што зборуваат италијански. Оваа збирка обединува дванаесет претходно објавени написи и есеи, ажурирани за овој том и преведени на англиски јазик за прв пат. Студиите во историјата на француската сценска музика од деветнаесеттиот век процветаа во последната деценија, поттикнувајќи ревизија на погледот на приматот На Австро-германската музика за време на периодот и ребалансирање на научното поле далеку од инструменталната музика (клуч За Австро-германската хегемонија) и кон музиката за сцената. Оваа промена на акцентот има влијание врз светот на оперската продукција, при што новите продукции на дела не се слушаат од деветнаесеттиот век заземајќи го своето место во модерниот репертоар. Ова будење на ентузијазам дојде по нешто по цена. Продажбата на француската опера како нешто повеќе од важен претходник На Верди или Вагнер повлече фокус на делата произведени исклучиво За Париската Опера на сметка на огромниот опсег на други видови сценска музика произведена во главниот град : опера комик, оперета, комедија-водвил и мелодрама, на пример. Затоа, првиот дел од оваа книга се обидува повторно да воведе голем број норми во проучувањето на сценската музика Во Париз : повторно да се воспостават контексти и конвенции кои сѐ уште остануваат нејасни. Вториот и третиот дел Го признаваат Париз како увозник и извозник на опера, а неговиот фокус се движи кон музиката на нејзините најблиски соседи, државите што зборуваат италијански и на нејзините најпроблематични партнери, државите што зборуваат германски, особено музиката На Вебер и вагнер. Предговор со вовед кој ги развива најважните интелектуални двигатели на културната размена, жанрот и институцијата, оваа збирка обединува дванаесет од претходно објавените написи и есеи на авторот, целосно ажурирани за овој том и преведени на англиски за прв пат. Опера Во Париз Од Империјата до Комуната (Тврд Повез).

Најдобри понуди

Чекор По Чекор, Волумен 2А: Вовед Во Успешна Пракса Обновено
Чекор По Чекор, Волумен 2А: Вовед Во Успешна Пракса

Серијата Чекор По Чекор е збирка книги за вежбање / ЦдА за виолина базирана на пристапот На Мајчиниот ја�

DEN 215.04
Ханон за Гитара Во Табот: исто така И За Бенџо И Мандолина Обновено
Ханон за Гитара Во Табот: исто така И За Бенџо И Мандолина

Сега гитаристите можат да имаат корист од овие основни вежби кои им помагале на пијанистите со векови...

DEN 2.33
Невообичаени Звуци: Скриената Историја На Библиотечната Музика Обновено
Невообичаени Звуци: Скриената Историја На Библиотечната Музика

Во најславниот период на нискобуџетната телевизија и незгодното жанровско снимање филмови, продуценти

DEN 3.33
Големата Книга На Старите: Класични Хитови од 50-тите и 60-тите години Обновено
Големата Книга На Старите: Класични Хитови од 50-тите и 60-тите години

(Песна За Пијано / Вокал / Гитара) Неверојатна колекција од 73 класични хитови од 50тите и 60тите за пијано / �

DEN 0.67
Ширење Aroundам Наоколу: Црни Популарни Текстописци, 1880 Година- Обновено
Ширење Aroundам Наоколу: Црни Популарни Текстописци, 1880 Година-

Врз основа на новото истражување, оригиналните интервјуа и децениската архивска работа, "Раширениотhyам

DEN 2.00
Што Друго Е Во Наставата На Праски Обновено
Што Друго Е Во Наставата На Праски

Таа е иконска, а нејзината иконографија е важна • Автор : Праски • ISBN : 9781617753572 • Формат : Тврд Повез • Да�

DEN 1.00
Момците На Пијано - Непозната Виолончело Игра-Заедно Книга Волумен Онлајн Аудио Обновено
Момците На Пијано - Непозната Виолончело Игра-Заедно Книга Волумен Онлајн Аудио

(Виолончело ИграЗаедно) Серијата Со Виолончело Ќе ви помогне брзо и лесно да ги пуштате вашите омилени п

DEN 0.33
Научете Се Да Свирите Пијано Песни: Некој Како Вас И Повеќе Поп Хитови Обновено
Научете Се Да Свирите Пијано Песни: Некој Како Вас И Повеќе Поп Хитови

(Научете Се Себеси) Научете се да ги свирите вашите омилени песни на пијано со ова мултимедијално искуст

DEN 1.00
Рок Лекции: Бас Лекција Голдмин Серија Обновено
Рок Лекции: Бас Лекција Голдмин Серија

"Одликувајќи се со детална настава,свирење примери, совети и повеќе за огромна разновидност на теми за р

DEN 1.00
Довер Книги За Музика: Водич За Камерна Музика Обновено
Довер Книги За Музика: Водич За Камерна Музика

Авторитетен водич претставува 231 од најчесто изведуваните парчиња од 55 композитори Задолжително и за љ�

DEN 3.33
Суштински Елементи Сеопфатен Метод На Бенд: Основни Елементи За Бенд-Туба Во Ц Книга Со Ееи Книга Онлајн Медиуми Обновено
Диксиленд Џез Бенџо: Автентични Оловни Листови Со Акордни Дијаграми За Тенор И Плектрум Бенџо Обновено
Диксиленд Џез Бенџо: Автентични Оловни Листови Со Акордни Дијаграми За Тенор И Плектрум Бенџо

(Бањо) Тенор и плектрум бањос се клучни состојки на џез музиката на Диксиленд Светлите ударни удари на а�

DEN 277.28
Мелодични И Прогресивни Студии, Книга: Кларинет Обновено
Мелодични И Прогресивни Студии, Книга: Кларинет

(Јужна Музика) Збирка подготвителни студии за подготовка на ученикот За понапредните Етиди На Роза (Уме�

DEN 1.33
Повеќе Лесни Поп Бас Линии: Дополнителна Песна За Книга На Методот Хал Леонард Бас Обновено
Повеќе Лесни Поп Бас Линии: Дополнителна Песна За Книга На Методот Хал Леонард Бас

(Бас Метод) Оваа книга со песни е во корелација со Книгата 2 Од Методот Хал Леонард Бас, давајќи им на поче

DEN 207.04
Били Џоел-Сторм Фронт: Дополнително Уредување И Транскрипција Од Дејвид Розентал Обновено
Били Џоел-Сторм Фронт: Дополнително Уредување И Транскрипција Од Дејвид Розентал

(Пијано / Вокал / Гитара Уметник Песна) Клавијатуристот И Музички Директор На били Џоел Дејвид Розентал в

DEN 3.00
Американска Музика: Африка И Блузот Обновено
Американска Музика: Африка И Блузот

Наратив кој ја истражува Африканската генеалогија На Американскиот Блуз Со научна грижа, но со лесноти�

DEN 0.33
Песни На Протестот Обновено
Песни На Протестот

За глас и пијано, со акорд симболи и гитара акорд дијаграми (Песна За Пијано / Вокал / Гитара) 26 песни совр�

DEN 223.20
Лесно Класична Гитара Дуети Книга Онлајн Аудио Обновено
Лесно Класична Гитара Дуети Книга Онлајн Аудио

(Пргав) Додатоци Модерен Пристап Кон Класичната Гитара Оваа книга содржи 32 класична гитара дует аранжма

DEN 1.33
Кембриџ Музички Прирачници: Бетовен: Симфонија Бр Обновено
Кембриџ Музички Прирачници: Бетовен: Симфонија Бр

Водичот на николас Кук ја прикажува драматичната трансформација во приемот На Симфонијата Број 9 Девет�

DEN 404.48
Поп Инструментално Соло: Хобитот: Неочекувано Патување Инструментални Соло Обновено
Поп Инструментално Соло: Хобитот: Неочекувано Патување Инструментални Соло

Инструменталистите ќе уживаат во оваа колекција, која содржи тематски толкувања на 11 селекции од брили�

DEN 285.44
Уживајте За Слушајте Ја Оваа Card Пристапна Картичка Обновено
Уживајте За Слушајте Ја Оваа Card Пристапна Картичка

Слушајте ја музиката Слушнете ги елементите Поврзете ја вашата плејлиста Ревел (ТМ) Слушајте ова е диза�

DEN 2.33
Кризата На Класичната Музика Во Америка Обновено
Кризата На Класичната Музика Во Америка

Кризата На Класичната Музика Во Америка Од Роберт Фримен се фокусира на решенија за прекумерна понуда н

DEN 2.67
Хал Леонард Про Вокал: Џез Омилени: Про Вокал Женски Издание Волумен Обновено
Хал Леонард Про Вокал: Џез Омилени: Про Вокал Женски Издание Волумен

(Про Вокал) Без разлика дали сте караоке пејач или се подготвувате за аудиција, Про вокалната серија е за

DEN 1.33
Лесната Лажна Книга Од Триесеттите Години: Песни Во Клучот на Ц Обновено
Лесната Лажна Книга Од Триесеттите Години: Песни Во Клучот на Ц

(Лесна Лажна Книга) 100 сакани песни од 1930тите, сите во клучот На Ц, со мелодија, стихови и поедноставени ак

DEN 277.28
Тајрон Вилер Убиец Џо Бас Линии: Токму како Што Е Снимен На Волумен Обновено
Тајрон Вилер Убиец Џо Бас Линии: Токму како Што Е Снимен На Волумен

Тајрон Вилер : Убиецот Џо Бас Линии е за сите музичари кои сакаат да научат фантастични бас линии...

DEN 2.00